IZABELA SIWIŃSKA WŚRÓD AUTORÓW PRAC W KONKURSIE „RESPECTUS” ORAZ LAUREATKĄ NAGRODY SPECJALNEJ – ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

5 grudnia 2023 r. Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia list autorów najlepszych prac wyłonionych przez Komisję Konkursową w Konkursie im. Marszałka Marka Nawary pn. „Respectus” na najlepszą pracę licencjacką, inżynierską, magisterską, doktorską dotyczącą zagadnień związanych z samorządem terytorialnym w szczególności wpisujących się w cele Strategii Województwa pn. „Małopolska 2030”, którym zostanie złożona propozycja zakupu licencji niewyłącznej do pracy, co stanowić będzie podstawę do wykorzystanie jej w praktyce.

W tym zacnym gronie znalazła się mgr inż. arch. Izabela Siwińska, która zgłosiła do konkursu pracę dyplomową pod tytułem „Pałac Energii – projekt małej modułowej elektrowni jądrowej”. Tegoroczna absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej uzyskała 69,50 punktów w kategorii prac magisterskich. Złożono jej propozycję zakupu licencji niewyłącznej do pracy, co zgodnie z założeniami konkursu stanowić będzie podstawę do wykorzystanie jej w praktyce. Dyplom został wykonany w Katedrze Projektowania Architektonicznego. Promotorem pracy jest dr inż. arch. Przemysław Bigaj, a recenzentem dr inż. arch. Marek Początko.

15 grudnia 2023 roku podczas uroczystej gali ukończenia studiów II stopnia na Wydziale Architektury odbyło się wręczenie „DYPLOMÓW ROKU 2023”.

Główną nagrodę w kategorii NAGRODA SPECJALNA – ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII i 2 000 zł zdobyła Pani Izabela Siwińska z pracą dyplomową zatytułowaną „PAŁAC ENERGII – PROJEKT MAŁEJ MODUŁOWEJ ELEKTROWNI JĄDROWEJ”. Promotorem pracy jest dr inż. arch. Przemysław Bigaj.

Praca dyplomowa mgr inż. arch. Izabeli Siwińskiej „Pałac Energii – projekt małej modułowej elektrowni jądrowej” analizuje potencjał małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) w kontekście rewitalizacji zdegradowanych terenów przemysłowych, jednocześnie przybliżając technologię elektrowni SMR. Zwraca uwagę na to, jak SMR mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju poprzez generowanie czystej energii i tworzenie miejsc pracy, z minimalnym wpływem na środowisko, wykorzystując przy tym tereny skażone i wyłączone z użytku. Opracowanie projektowe zawiera budynek elektrowni jądrowej typu SMR oraz koncepcję zagospodarowania terenu, ukazując możliwości rozbudowy o dodatkowe budynki towarzyszące. Architektura budynku elektrowni czerpie inspirację z obrazu Krakowskiego artysty Jana Pamuły „Kwadraty w kwadracie”.

Jest to kolejny sukces Pani mgr inż. arch. Izabeli Siwińskiej. Dotychczas praca dyplomowa została wyróżniona w XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkurs „Architektura Betonowa” – Akademicka nagroda za najlepszą pracę dyplomową roku – projekt architektoniczny z użyciem technologii betonu oraz nagrodzona w konkursie Dyplom Roku 2023 I nagrodą w kategorii „Nagroda Specjalna – Odnawialne Źródła Energii” – przyznawaną autorom najlepszych prac dyplomowych obronionych w 2023 roku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem w Wirtualnej galerii studenckich projektów Katedry Projektowania Architektonicznego WA PK: https://kpa.arch.pk.edu.pl/izabela-siwinska-2/

źródła:

Wirtualna galeria pracy dyplomowej: Izabela Siwińska – Katedra Projektowania Architektonicznego – KPA (pk.edu.pl)