DEFINIOWANIE PRZESTRZENI ARCHITEKTONICZNEJ – ARCHITEKTURA i MIASTO

W dniach 17-18 listopada 2023 r. odbyła się XXII edycja Międzynarodowej Konferencji „Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej” – 2023 „Architektura i miasto”.

Patronat nad konferencją objął Komitet Architektury i Urbanistyki PAN oraz Komisja Urbanistyki i Architektury Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Dzień 1, Piątek, 17.11.2023:

Otwarcie Konferencji:
Kierownik Katedry Projektowania Architektonicznego Wydziału Architektury PK, Prodziekan WA PK: Prof. Tomasz Kozłowski;

JM Rektor Politechniki Krakowskiej: Prof. Andrzej Szarata;

Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Ambasador WA PK: Prof. Bolesław Stelmach;

Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak, Prof. PK;

Redaktor naczelna miesięcznika Architektura murator: Ewa P. Porębska.

Wernisaż wystawy prac Pana Profesora Dariusza Kozłowskiego „Miasto nieśmiertelnych” w Galerii „GIL”.

Referaty wygłosili:

Prof. Gino Malacarne z Bolonii – „The House and the Architecture of the City”
Prof. Jan Słyk z Warszawy – „The City of Bits Today. Urban Space as a Result of Rules”
Prof. Lamberto Amistadi z Bolonii – „Architecture and Urban Composition: Framing and Filling”
Prof. Raffaella Neri z Milanu – „The City, the Beginning and End of Architecture”
Prof. Julija Ivashko z Kijowa i Dr hab. Aneta Pawłowska z Łodzi – „Using the Experience of Poland in Revitalization for the Reconstruction of Cities Destroyed by the War in Ukraine”
Prof. Francesco Saverio Fera z Bolonii – „The City as Architecture”
Dr hab. Katarzyna Słuchocka z Poznania – „A Commercial Break – The Multifunctional Treatment of Urban Space”
Prof. Claudia Battaino z Trento – „Architecture of Public Spaces for the Regeneration of Cities”
Prof. Patrizio M. Martinelli z Newcastle upon Tyne – „Dwelling in the City, Between Tradition and Invention: Mart Stam’s Hellerhof Siedlung in Frankfurt and Le Corbusier’s Immeuble Villas”
Prof. Olivia Longo z Brescii – „Sustainable Places for Future Cities. Waste and Recycling as Substantial Part of the Design Processes of a Well-Being Architecture”
Prof. Bruno Messina z Catanii – „The Architecture of the Sprawl City”
Dr hab. Ewa Cisek z Wrocławia – „Biodiversity in Cities as The Synergy of Architecture and Nature”

Prof. Gino Malacarne
Prof. Jan Słyk
Prof. Lamberto Amistadi
Prof. Raffaella Neri
Prof. Julija Ivashko i Dr hab. Aneta Pawłowska
Prof. Francesco Saverio Fera
Dr hab. Katarzyna Słuchocka
Prof. Claudia Battaino
Prof. Patrizio M. Martinelli
Prof. Olivia Longo
Prof. Bruno Messina
Dr hab. Ewa Cisek

17 listopada 2023 roku w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej odbyło się Ogólnopolskie Forum Dziekanów Wydziałów Architektury. Forum przewodniczyła Pani Dziekan WA PK dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak.

Forum zorganizowane zostało w ramach XXII Międzynarodowej Konferencji Naukowej.

Dzień 2, Sobota, 18.11.2023:

Referaty wygłosili:

Dr hab. Kinga Rybak-Niedziółka z Warszawy – „The City as a Part of the Landscape – Structure, Meaning, Phenomenon”
Prof. Federica Visconti z Neapolu – „Architecture, Archaeology and the City”
Dr hab. Daria Bręczewska-Kulesza z Bydgoszczy – „Architectural “Icons” (?) of Cities From the 19th and Early 20th Centuries”
Dr hab. Grzegorz Nawrot z Gliwic – „Home: Dwelling, Building, City. Architectonics”
Dr hab. Marta Pieczara z Poznania – „Architecture Without a City – Genius Loci as the Architect’s Work”
Dr hab. Adam Nadolny z Poznania – „Introduction to the College City: Masirah Island., Sultanate of Oman a Case Study”
Prof. Renato Capozzi z Neapolu – „Eastern Naples Gateway”

Dr hab. Kinga Rybak-Niedziółka
Prof. Federica Visconti