Warsztaty studenckie Architektura Betonowa 2021 – Gra o tron

24. studentów z Krakowa, Zielonej Góry, Warszawy, Wrocławia, Lublina i Poznania wzięło udział w Warsztaty studenckie Architektura Betonowa 2021 – Gra o tron. To kolejna szósta edycja warsztatów, których uczestnicy projektują a następnie wykonują fizyczne szalunki, aby na koniec wypełnić je mieszanką betonową i stworzyć niepowtarzalne rzeźby – trony.

ORGANIZATORZY:
Katedra Projektowania Architektonicznego WA PK, Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz Katedra Technologii Materiałów Budowlanych WIMiC AGH.

WSPÓŁPRACA:
PERI Polska Sp. z o.o.

DATA:
Kraków, 06-10 września 2021

dzień 1. 6.09.2021 r.:

Inauguracja, prezentacja uczestników oraz ich integracja.

Tegoroczna edycja warsztatów została zainaugurowana przez Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki dr hab. inż. arch. Magdalenę Kozień-Woźniak, Prof. PK; arch. Bohdana Lisowskiego – Prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich; Prof. Jana Deje z SPC i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie; Zbigniewa Pilcha z SPC oraz Prof. Dariusza Kozłowskiego.

dzień 2. 7.09.2021 r.:

Wykłady:

– Wotrubakirche – mały wielki monument, prof. dr hab. Tomasz Kozłowski.

– Beton architektoniczny, inż. Krzysztof Kuniczuk Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych.

– Beton – nowoczesne i efektywne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym, inż. Zbigniew Pilch Polski Cement.

Bosta Beton, inż. Przemysław Durlej.

Prace projektowe, korekty asystentów Katedra Projektowania Architektonicznego WA PK, tworzenie fizycznych modeli tronów. Prowadzący grupy: dr Przemysław Bigaj, dr Marek Początko, dr Anna Mielnik, konsultacje technologiczne: inż. Zbigniew Pilch (SPC), inż. Krzysztof Kuniczuk (TBAiS), inż. Sławomir Stożek (Peri Polska).

dzień 3. 8.09.2021 r.:

wycieczka:

– Prezentacja technologii deskowań systemowych PERI w Jaworznie,

– Zwiedzanie aerotunelu w Katowicach,

– Zwiedzanie węzła betoniarskiego BOSTA BETON w Krakowie.

Przygotowanie projektów do realizacji, wykonanie form (pomoc wykwalifikowanych pracowników budowlanych, zbrojarzy, cieśli) na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie. Popołudniowy wykład inż. Sławomira Stożka (Peri Polska).

dzień 4. 9.09.2021 r.:

Zbrojenie wykonanych form oraz popołudniowe betonowanie tronów.

dzień 5. 10.09.2021 r.:

Rozszalowanie tronów. Studenci prezentowali zarówno prace plastyczne, modele, jak i betonowe rzeźby – trony. Od organizatorów warsztatów otrzymali dyplomy i podziękowania.

Dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień-Woźniak​, Prof. PK wraz z Katedra Projektowania Architektonicznego WA PK uczestniczyła w Dniach Betonu 2021 w Wiśle (11-13.10.2021r.), prezentując wspaniałe betonowe trony wykonane przez studentów podczas warsztatów betonowych. Trony zostały wylicytowane i sprzedane, a pieniądze przekazane dla Fundacji Na ratunek – dzieciom z chorobą nowotworową.

Finalnie 14.10. 3 trony zostały ustawione przy głównej alei przed Wydziałem Architektury ul. Warszawska 24. Dodatkowo w kuluarach 1 piętra przy p. 103 w budynku WA ul. Warszawska 24 można zobaczyć wystawę plakatów i modeli tronów.

Fot. Jan Zych